מסע ישראלי

כיתות יא' יוצאות מדי שנה ל"מסע ישראלי", שמטרתו לברר ולחזק את הזהות האישית, היהודית והציונית; להגביר את תחושת המחויבות והשייכות לעם היהודי, לארץ ישראל ולמדינת ישראל; לעודד את התלמידים למעורבות חברתית בחיי הקהילה ולהעמיק את ההיכרות בין התלמיד לארצו, לתרבות היהודית ולחברה הישראלית.

המסע בנוי על שני צירים: גיאוגרפי ורעיוני.

על פי הציר הגיאוגרפי נע המסע ממכתש רמון אל סיומו ושיאו בירושלים.

הציר הרעיוני מתבסס על עבודה מדי יום ב"מעגלי שיח":

מעגל "אני ועצמי" – תהליך של הקשבה עצמית.

מעגל "אני והקבוצה" – בירור משמעות הקבוצה כלפי

התלמיד ומיקומו הייחודי בה.

מעגל "אני והקהילה" – בירור והעמקת הרגישות שלי כלפיי 

הסביבה המקיפה אותי.

מעגל "אני והעם בארץ" – בירור מקומה של ארץ ישראל

וירושלים בתודעה היהודית והציונית, וזיקת עם ישראל אליה.

מעגל "אני והמדינה " בירור הרעיון הציוני והגשמתו.

מעגל "אני והיהדות" – במסגרת השבת  יורדים כל תלמידי

המסע לכותל לקבל את השבת ומשם לחוויית שבת, שמוקדשת

לחיזוק הזהות היהודית וזיקתה לכל רובדי המסע.

מסע ישראלי תשע"ג

שרי

בימים הראשונים לא הבנתי למה קראו לזה "מסע". חשבתי שזה עוד טיול שנתי נהדר ולא יותר.

רוני

את המסע שלנו קשה לתאר במילים. בקבוצה שלנו היינו חבורה של אנשים, שלא היה להם הרבה מן המשותף. אך מהר מאד מצאנו את עצמנו נפתחים, מתרגשים וצוחקים ביחד כל פעם מחדש.

במהלך הצעידה במסלולים הצלחנו להתחבר לארץ ולהכיר אותה, וגם נהנינו ללכת סתם כך עם החברים.  עברנו ביחד חוויות שונות, שיחות מרתקות, שמענו סיפורים אישיים יוצאי דופן, דיונים שאין להם סוף, צחוקים משותפים, הכרנו חברים חדשים והפכנו לקבוצה מגובשת ממש כמו משפחה.

שרי

בתום חמישה ימים אני מרגישה שאני בסופו של מסע קטן ובתחילתו של מסע גדול בהרבה. (שרי) בחמשת ימי המסע עברתי תהליך: תהליך שבו הפכתי לבוגרת, לציונית ובעיקר לאדם חושב.

ליאור

אחרי חמישה ימים אינטנסיביים ובלתי נשכחים אנחנו יכולים להגיד בלב שלם שאין אחד מאתנו שלא נהנה ולמד דברים חדשים וחשובים. עברנו תהליך של התפתחות והתבגרות בנושאים רבים כמו זהות עצמית, זהות חברתית, עזרה הדדית, אחריות לאומית, אהבת הארץ, גיבוש חברתי והקשבה לאחר.

עידן ועידו

המסע שעבר עלי פקח את עינינו: למדנו להיות קשובים, אכפתיים ומפרגנים כלפי חברינו. מעגל "העין הטובה" הוביל אותנו לדבר עם חברים, שאנו מכירים שנים, על דברים שמעולם לא שיתפנו בהם איש.

עם סיום המסע הבנו כי מוטלות עלינו חובות רבות בקשר להמשכיות העם היהודי, מסורתו ומנהגיו, מכיוון שבעוד 30 שנה אנחנו נהיה אלה שיוצרים את החדשות היומיות לעיתונות. אנו מסיימים את המסע שלנו עם הרבה שאלות, מחשבות, תובנות והבנות.

ים

במהלך חמשת ימי המסע התחלנו להבין כמה המסע הזה משנה עולמות ותפיסות חיים, מה שגרם לנו לחשוב אחרת על דברים שנדמו עד עכשיו מובנים מאליהם.

נועם

למדתי מהם ערכים, השכלתי והתעמקתי בשאלות שלא הקדשתי להן תשומת לב בעבר.

בעזרת החברים לקבוצה הרגשתי בטוחה להביע דעות, להקשיב לאחרים, ליהנות וללמוד על ייודה של המדינה שלנו.

למדתי להעריך את המדינה, להבין שהיא אחת ויחידה: להעריך את הדת המדהימה שלנו, להסתכל באור שונה על עיר בירתנו היקרה, ירושלים,  ולהתרגש אף יותר בביקורנו בה. להיות גאה בהיסטוריה של עמנו ושל מדינתנו. ממדינה חסרת- כל למדינה שדבר לא חסר בה. אין ספק שישראל אינה מושלמת אך הבנתי שלא רק שיש מקום לשיפור אלא שאנו יכולים להתחיל ולתרום לשינוי.

1/6

מסע ישראלי תשע"ד

יום ד' 11.12.13

"אני והקבוצה" – 

תהליך של בירור משמעות הקבוצה כלפי התלמיד ומקומו הייחודי בה. את החוויה עוברים התלמידים בעזרת משימות אתגר קבוצתיות (ODT) בבאר שבע, הממחישות את יחסי גומלין בין הפרטים בכיתה, את מקומו של הפרט בקבוצה בכלל וכן כישורי מנהיגות ותקשורת בין-אישיים.כמו כן נבקר בנחל צין, עין עובדת.

"אני והחברה" -

תהליך בירור והכרת הפסיפס החברתי בישראל. הציר הגיאוגרפי מכתיב את מיקומה של חוויה זו: ערי הפריפריה. שם עוברים התלמידים תהליך של התערות מקומית ראשונית דרך ניווט חברתי ומפגש עם המנהיגות החברתית בעיר באר שבע. שיאו של היום בהתנדבות בארגוני חסד, חינוך ורווחה בעיר. 

יום ה' 12.12.13

"אני ועם-ישראל בארץ-ישראל" –

תהליך בירור מקומה של ארץ-ישראל בתודעה היהודית והציונית וזיקת עם-ישראל אליה. רובד זה מביא אותנו אל אזורי שפלת יהודה והרי ירושלים, כאשר "חומר הגלם" שלו הוא אתרי תנ"ך, אתרים היסטוריים קדומים ואתרים מראשית הציונות ומפרקי התקומה של מדינת ישראל.

בשל תנאי מזג האוויר ביקרנו במוזיאון השריון שבלטרון.

בערב התקיים מפגש עם שאר הקבוצות שהשתתפו במסע הישראלי. במקום התקיים סיכום משותף של המסע.

יום ו' 13.12.13

"אני ומדינת ישראל" –

תהליך בירור הרעיון הציוני והגשמתו, בין השאר על רקע הציר "שואה ותקומה". בשל סערת השלגים, שהינו בבניני האומה שבירושלים

יום שבת 14.12.13

"אני והזהות היהודית" -

שַבָּת חווייתית בכפר עציון, שכל כולה מוקדשת לחיזוק הזהות היהודית וזיקתה לכל רובדי המסע. הפעילות בנושא היהדות בשטח האכסנייה. במוצאי שבת נקיים טקס הבדלה וטקס סיום המסע.

1/21

1/51

1/35

"אני והמדינה" 

מסע ישראלי תשע"ה

"אני ועצמי" 

"אני והקהילה" 

"אני והקבוצה" 

מסע ישראלי תשע"ז

דיגיטלי.png

הילקוט הדיגיטלי

קלאסרום.png

קלאסרום

משוב ת.png

משוב הורים תלמידים

מנהל.png

מנהל החינוך עיריית ת"א

Alliance High School Tel Aviv     בית ספר אליאנס תל אביב